20 Ekim 2013

PATATES SALATASI
Komşumdan öğrendiğim bu patates salatasını bu aralar sık sık yapar oldum ve bloguma yazmadan duramadım. Lezzetinde çok büyük farklılık yok bildiğimiz patates salataları gibi fakat sunumlarda ufak değişiklikler var, o bile insanı farklı birşey deniyormuşcasına heyecanlandırmaya yetiyor.

Malzemeler:
4 orta boy patates
1 kutu konserve kornişon salatalık turşusu
2 yemek kaşığı mayonez
bir tutam maydanoz
5-6 dal yeşil soğan
1 limon
yarım çay bardağı zeytinyağ
tuz

Patatesleri önceden haşlayıp soğuması için 4-5 saat bekliyorum. Hatta akşamki salata için sabahtan haşlayıp dinlendirdiğimde daha rahat doğruyorum. Haşlanmış patatesleri minik minik kare kare doğruyorum. Klasik patates salatasından daha minik olacak şekilde. Turşularıda ortadan ikiye kesip minik minik doğruyorum. Maydanoz ve yeşil soğanlarıda ince kıyıp ekledikten sonra bol limon zeytinyağ, tuz ve mayonezide ekleyip karıştırıyorum. Mayonez salatayı birleştirici olarak az miktarda kullanıyoruzki tasın içine bastırdıgımızda salata şekil alsın.
Süslemek için salatalıkları uzunlamasına ince ince kesip yuvarlak bir tasın kenar duvarlarına yerleştiriyorum. Daha sonra salatayı içine döküp kaşık yardımıyla bastırıp 2-3 saat buzdolabında beklettikten sonra ters çevirerek servis yapıyorum.

Hiç yorum yok: